kompozity

Kompozitné podlahové rošty sú vhodnou alternatívou klasických oceľových roštov všade tam, kde sa požaduje vysoká mechanická odolnosť, chemická odolnosť a dlhá životnosť v iných nepriaznivých podmienkach

Najčastejším odvetvím, v ktorom sa využívajú podlahové rošty sú čističky odpadových vôd, keďže štandardná oceľová podlaha má životnosť cca 5 rokov. Pre čističky sa využívajú aj zábradlia z kompozitných profilov (spájajú sa nerezovými prvkami), ako aj kompozitné rebríky.

Áno, ďalším častým využitím roštov je vyvýšená podlaha pod poľnohospodárske zvieratá, psie koterce, chov holubov. Všade tam je totiž podlaha vystavená rôznym exkrétom, kyselinám či zásadam. Klasický podklad ako oceľová podlaha či drevená rýchlo degraduje. Je potrebné však upozorniť, že pre zvieracie labky a kopýtka je vhodný rošt s mikrodierkami (cca 19x19mm), klasické otvory 30×30 mm môžu spôsobiť zvieratám poranenie končatín.

Keďže základnou stavebnou látkou je živica a sklenené vlákno, tak rošty nie sú vodivé. Avšak v prostredí, kde je potrebné zamedziť vzniku statickej elektriny je možné dohodnúť grafitovú povrchovú úpravu, ktorou sa statický náboj uzemní.

Základným okom je 38x38mm (osovo), potom mikroprofilové oko (19x19mm). Ďalšou možnosťou je plný plát, ktorý je tvorený samotným roštom a platňou z kompozitného materiálu, tie sa následne zlepia dokopy. Táto kombinácia sa používa na príklopy, prípadne schodnice, ako aj v iných využitiach…

Presne táto otázka je asi najčastejšou otázkou našich zákazníkov keď sa rozhodujú medzi oceľou a kompozitom. Je pravdou, že pri štandardných inštaláciách ako rodinné domy, bytové domy, administratívne budovy je výhodnejšie zvoliť oceľový rošt so zinkovou povrchovou úpravou.

Sú však priemyselné inštalácie, kde je podlaha vystavená kyselinám alebo zásadám priamo, alebo nepriamo vo forme pary. Vtedy si musí zákazník zvážiť, či v takom nehostinnom prostredí je vhodné zvoliť oceľ aj napriek riziku silnej jamkovej korózie, ktorá naruší statiku v priebehu 5 – 7 rokov. Naozaj je výhodné opäť investovať do novej podlahy (materiálová položka) ako aj práce? Kompozitné rošty nie sú žiadnou novinkou a slúžia v náročných podmienkach aj viac ako 25 rokov.

Rošt je odlievaný do formy a tak prirodzeným tvarom roštu je konkávny povrch, t.j. po okrajoch stien je vyšší, v stredoch stien je nižší. To ho už zo základ robí roštom protišmykovým. Ak však zákazník potrebuje predsalen extra protišmykovú vrstvu, je možné ho vybaviť kamienkovou vrstvou „gritovať“ aby vyhovoval požiadavkám na protišmykovosť podľa ISO noriem (tam kde je požadované). Iné vrstvy aplikujeme po dohode so zákazníkom.

Kompozitný rošt sa spravidla podopiera každých 100 cm. Je však na návrhu projektanta alebo zadávateľa, ako husto musia byť umiestnené podporné konštrukcie. V prípade záujmu vieme dodať technické tabuľky s testovaným priehybom konkrétneho typu roštu.

Keď si investor zvolí kompozitný rošt a prostredie je agresívne tak určite treba voliť koróziivzdorné materiály. Častou voľbou je nerezový konštrukčný materiál, ktorý sa dá podľa požiadaviek zvárať, navrtávať. Je tu ale aj možnosť využiť profily z kompozitného živicového materiálu. Na výber sú tu duté štvorcové, obdĺžnikové ako aj otvorené profily. Otvorené profily majú prierez pásmena L, I, H.

Na objednávku je po dohode možné zvoliť farebný odtieň, ktorý sa podobá vybraným farbám z RAL vzorkovníka. Tiež sa dá zvoliť druh živice. Je potrebné rátať s dlhším dodacím termínom a zálohou na neštandardný výrobok.

Rebrík z kompozitných profilov je už bežnou časťou v ČOV-kách, ďalším častým využitím sú schody a zábradlia z kompozitných profilov

Cena sa pohybuje od cca 80€/m2 bez dopravných nákladov. Presnú cenu však získate iba na základe cenovej ponuky podľa presnej špecifikácie.

Nezáväzný dopyt

    ZÁKLADNÁ Špecifikácia

    paleta farieb

    Zelená, červená, šedá. Ostatné farby na dopyt

    Štandardné rozmery

    1000×4038 mm
    1226×3660 mm
    1525×4046 mm

    Výšky roštov

    25mm, 30mm, 38mm, 50 mm

    Vnútorné svetlosti oka

    Pri rošte 38×38 mm je svetlosť oka 32×32 mm
    Pri rošte 19×19 mm je svetlosť oka 12×12 mm (micromesh)

    Hrúbka priečky

    Priečka má v priereze tvar lichobežníka, plynulo prechádza z 5 na 7mm

    Vlastnosti jednotlivých druhov roštov

    Štandardný rošt
    Micromesh rošt
    Kompozitný plát

    Výrobný program kompozitných roštov

    Galéria našich projektov